Strona Główna Nasze Przyszowice - Forum
Wiadomości, opinie i ogłoszenia

FAQ FAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy StatystykiStatystyki DownloadDownload AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zebranie Wiejskie Sołectwa Przyszowice w dniu 28.11.2012r.
Autor Wiadomość
Pikaczu 

Zabezpieczenie przed spambotami: 201
Wysłany: 2012-11-16, 19:43   Zebranie Wiejskie Sołectwa Przyszowice w dniu 28.11.2012r.

Rada Sołecka w Przyszowicach

zwołuje

ZEBRANIE WIEJSKIE SOŁECTWA PRZYSZOWICE

w dniu 28 listopada 2012r. o godz. 17

w sali stołówki szkolnej

Porządek zebrania obejmuje następujące tematy:

-budowa kanalizacji sanitarnej w sołectwie Przyszowice,
-informacja na temat Planu Zagospodarowania Przestrzennego oraz na temat nowego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego.
-nowe zasady gospodarowania odpadami,
-informacja dot. eksploatacji i harmonogram prac zabezpieczających przed powodzią,
-wolne głosy i wnioski.

Zaprasza się wszystkich mieszkańców do udziału w zebraniu.

jubilee 

Wysłany: 2012-12-03, 16:02   

11 ścian pod gminą do 2015 roku - to mówi samo za siebie. zapadniemy się. to tyle komentarza do zebrania wiejskiego.

aaa i jeszcze jedna prośba - do Koła Gospodyń Wiejskich, niech panie na następne zebranie także stawią się w strojach galowych, być może kopalnia zapoczątkowała nowy zwyczaj - bal przebierańców...

jubilee 

Wysłany: 2012-12-04, 06:10   

a dziś o 4.30 mieliśmy już przedsmak tego osiadania, zostało nam tylko jeszcze jakieś 2m w dół... (licząc założenia kopalni, a nie stan faktyczny).

mieszkaniec

Zabezpieczenie przed spambotami: wioska
Wysłany: 2012-12-14, 21:12   

jubilee, dziś już nie ma większego znaczenia gdzie ile upadnie bo całe Przyszowice są bezodpływowe teraz trzeba pilnować by wydobycie było prowadzone w sposób mądry i uwzględniało spływy wód do przepompowni a najlepiej do zbiornika retencyjnego bo nikt nic lepszego przed powodzią nie wymyślił, a czym więcej przepompowni tym będzie drożej kosztować mieszkańców po likwidacji kopalni co prędzej czy później nastąpi.

jubilee 

Wysłany: 2012-12-17, 12:37   

jestem przekonana, że gdy przyjdzie poważna powódź, to te kopalniane pompki i tak nas nie uratują. co wtedy kopalnia zrobi, wypłaci wszystkich i wybuduje wszystkim nowe domy? czemu gmina nie naciska, by wymóc na kopalni stosowanie podsypek?
co do wydobycia w "mądry sposób" - jaki to niby jest? na zawał albo po kryjomu? i tak wyszło na jaw, że wydobywali bez zezwolenia, po kryjomu, numeru ściany nie pamiętam.

lesyou 

Wysłany: 2012-12-18, 20:20   

Żadna ze stron tego sporu nie przejawia wystarczająco dobrej woli. Dyrektor kopalni dziwi się, że się mu nie wierzy. A jak tu wierzyć. Gdyby kopalnia zrobiła połowę tego co obiecuje, bylibyśmy lepiej zabezpieczeni przed powodzią niż depresyjne tereny Holandii.
Z drugiej strony stanowisko Gminy oparło się już o ścianę, na której jest napis "zamknąć kopalnię". Nikt tego jeszcze nie wyraża, ale kto wie jak długo.
Do tego dochodzi dramatyczny rozłam wśród mieszkańców. W polityce trzeba być z PO albo PIS, a reszta to plankton. A w Przyszowicach za albo przeciw grubie. Do czego prowadzi to w polityce widzimy codzienne. I pewnie takie same skutki będa w Przyszowicach. Nic nie załatwimy.

I tu pojawia się pytanie: Cui bono?
Kto zyska na braku porozumienia? Na braku działań? Kto wyda mniej pieniędzy?

Brak skutecznych działań nie wstrzymuje eksploatacji. Wstrzymuje tylko naprawianie szkód. Konflikt opłaca się tylko jednej stronie.

mieszkaniec

Wysłany: 2012-12-20, 16:28   

jubilee, piszesz bzdury bo kopalnia była kontrolowana przez WUG OUG i NIK i te bzdury się nie potwierdziły, więc nie pisz takich głupot a co jest zrobione ostatnio a co nie to jest w tym liście do Wójta, http://www.nettg.pl/news/...obronie-kopalni naprawianie szkód tak naprawdę zaczęło się kilka lat temu a wcześniej radny Marek B korzystał z przyjacielskich stosunków z dyrekcją kopalni i nie stawiał wtedy spraw wydobycia na ostrzu noża, wtedy mu szkody nie przeszkadzały a jest radnym chyba czwartą kadencję (12lat)

tomaszkowol70 

Wysłany: 2012-12-21, 19:48   

witam
Tak jak piszesz Jubile, kopalniane pompki nie pomogą. Podczas budowy autostrady A4 zmieniono biegi cieków i wodę z Gliwic i autostrady A4 puszczono do Przyszowic, żeby odwodnić węzeł autostradowy i obszar obecnie budowanej Europy Centralnej. Na moje zapytanie w powiecie o taki stan rzeczy otrzymałem odpowiedź, że nasza gmina musiała na to wyrazić zgodę.

tomaszkowol70 

Wysłany: 2012-12-21, 19:50   

witam
Tak jak piszesz Jubile, kopalniane pompki nie pomogą. Podczas budowy autostrady A4 zmieniono biegi cieków i wodę z Gliwic i autostrady A4 puszczono do Przyszowic, żeby odwodnić węzeł autostradowy i obszar obecnie budowanej Europy Centralnej. Na moje zapytanie w powiecie o taki stan rzeczy otrzymałem odpowiedź, że nasza gmina musiała na to wyrazić zgodę.

mieszkaniec

Wysłany: 2012-12-21, 20:49   

witam, jak to co pisze tomaszkowol70 to prawda to jest to totalny skandal, miejscowość zagrożona powodzią bo jest w depresji ma dodatkowy dopływ wody z obiektu liniowego jakim jest autostrada i z terenów inwestycyjnych Gliwic (ogromne połacie dachów asfaltu i betonu np. Raben, Orlen, BP i inne). Apeluję do stowarzyszeń i kopalni wyjaśnijcie to draństwo i napiętnujcie.

tomaszkowol70 

Wysłany: 2012-12-22, 12:30   

Witam
Kopalnię poinformowałem o tym fakcie kilka mięsięcy temu. Widzę, że podjęto już działania(przynajmniej tak powiedzieli na zebraniu wiejskim). Autostrada powinna zapłacić kopalni za ostatnie 7 lat pompowania tych wód. Automatycznie GDDKiA jest odpowiedzialna za powóź w 2010 roku. Dziwię się kopalni, że jeszcze nie oddała sprawy do prokuratury. Myślę, że kopalnia tak jak gmina tez nie jest bez winy.

skarbnik 

Zabezpieczenie przed spambotami: trelemorele
Wysłany: 2012-12-22, 12:58   

a ja myślę że cała ta sytuacja pasuje miastu Gliwice zrobił się fajny dla nich polder przeciwpowodziowy, zawsze się ma gdzie wylać Kłonica, a z terenów inwestycyjnych zamiast bezpośrednio do Kłodnicy to przez polder "Przyszowice" z opóźnieniem dopiero do rzeki

tomaszkowol70 

Wysłany: 2012-12-22, 20:46   

Witam
Masz rację skarbniku. Szkoda, że mieszkańcy Przyszowic nie byli na zebraniu wiejskim w Paniówkach. Z całego tego zabrania na największą uwagę zasługiwała wypowiedź Pana Romana Włodarz - byłego przewodniczącego rady naszej gminy a obecnie prezesa Izby Rolnej w Katowicach. Zwrócił On uwagę na fakt, że Unia Europejska przygotowuje dyrektywy odnośnie których stan takiego terenu jak Przyszowice będzie podlegał ekspertyzie, która przy uwzględnieniu zasobów węgla pod Przyszowicami wyda werdykt czy zlikwidować sołectwo Przyszowice i fedrować węgiel, czy zamknąć kopalnię i zrewitalizować obszar Przyszowic. Może to się stać około 2013 roku.
Jak myślisz Skarbniku, czy Przyszowice się uratują jak unijni komisarze zobaczą, że MY odd lat z zalewaniem obszaru depresyjnego sobie nie radzimy?

skarbnik 

Zabezpieczenie przed spambotami: trelemorele
Wysłany: 2012-12-22, 22:29   

witaj tomaszkowol70 nie wiem jak można zrewitalizować teren Przyszowic gdzie od ok 80 lat fedrują kopalnie jest to teren poniżej rzek okalających miejscowość. Rewitalizacja czy dalsze wydobycie sprowadza się moim zdaniem do tego samego jakimś ludziom trzeba powiedzieć sorry tu będzie zbiornik retencyjny i przepompownia, żeby reszta miejscowości mogła istnieć i być bezpieczna ale nikt z dzisiejszych władz nie ma NA TO ODWAGI

tomaszkowol70 

Wysłany: 2012-12-23, 22:24   

Witaj Skarbniku. Teren położony poniżej poziomu rzek nie jest problemem. Na świecie jest wiele obszarów tak położonych i o wiele większej powierzchni. Nasze Przyszowice pomimo, że są położone w zapadlisku mogą być piękną wsią. Trzeba tyko dobrej woli władz kopalni i gminy oraz samego społeczeństwa, a tej dobrej woli po prostu nie ma.
W ostatnim poście mylnie wpisałem datę. Sprawa dotyczy 2016 a nie jak wpisałem 2013 roku. Przepraszam.
Wszystkim życzę wesołych i spokojnych świąt.

Odpowiedz do tematu