Strona Główna Nasze Przyszowice - Forum
Wiadomości, opinie i ogłoszenia

FAQ FAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy StatystykiStatystyki DownloadDownload AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyniki wyborów na stanowisko Sołtysa i do Rady Sołeckiej
Autor Wiadomość
admin
Administrator

Wysłany: 2011-01-10, 19:41   Wyniki wyborów na stanowisko Sołtysa i do Rady Sołeckiej

Oto wyniki wyborów na stanowisko Sołtysa:

Gawlik Andrzej - 165 głosów
Kopiec Lucjan - 8 głosów
Promny Gabriela - 19 głosów
Szołtysek Zygmunt - 68 głosów

Tak więc w wyborach zwyciężył Pan Andrzej Gawlik

admin
Administrator

Wysłany: 2011-01-10, 21:16   

Jeśli ktoś ma wyniki wyborów do rady, to warto je tutaj podać. Ja niestety nie mogłem być do końca na zebraniu (przejściowe utrudnienia zdrowotne).

tomlilp

Wysłany: 2011-01-11, 17:24   

Skład nowej Rady Sołeckiej:
Artur Moćko
Liliana Rak
Piotr Laszik
Marek Smołka
Jolanta Krzysteczko
Krystian Sobel
Leszek Żogała
Jolanta Swoboda
Andrzej Biskup
Marian Plaza

lesyou 

Wysłany: 2011-01-11, 21:54   

na www.przyszowice.blog.pl umieściłem swój komentarz do zebrania, jak kogoś to interesuje :-)

Dziękuję za poparcie.

jubilee 

Wysłany: 2011-01-12, 08:27   

To było pierwsze zebranie, gdzie organizacja była tak dobra. Mikrofony na dole i na górze, sekretarz przygotowany wcześniej (chyba ktoś z gminy?), nie dość że spisywał, to jeszcze nagrywał. Przewodniczący zebranie prowadził sprawnie i wydało się, że jest to właściwa osoba na właściwym miejscu.
Jeśli chodzi o treść zebrania, to wielka szkoda, że nazwiska kandydatów nie zostały podane wcześniej, tylko masa plotek i przecieków, w większości fałszywych. Każdy kandydat niby miał swoje 5 minut, ale jak tu zdecydować po tych 5 minutach nad tak ważnym wyborem? Kandydatów może się zna z widzenia, ale nie z działania. Jak wybraliśmy - to już inna sprawa. W końcu mamy demokrację i jeśli w przyszłości będziemy narzekać, to tylko na nas samych, bo taki był nasz wybór. Mam nadzieję, że nowy sołtys nie będzie sługą Urzędu i ich „władz” tylko reprezentantem i obrońcą spraw mieszkańców Przyszowic, bez względu na upodobania ludzi (czy jestem za kopalnią, czy przeciw), bo w końcu każdy ma prawo do swoich przekonań. Po pierwszej kadencji Przyszowice rozliczą sołtysa, jestem tego pewna.
Nie podobało mi się, że przewodniczący zebrania, który już i tak zebrał jeśli chodzi o władzę wszystko co się dało, oprócz stanowiska wójta, trochę zmanipulował lud, jednych kandydatów reklamując, drugich traktując pobocznie i mówię tu o kandydatach na sołtysa i do rady. Nawet komisja skrutacyjna w pierwotnej wersji miała składać się z członków jego ugrupowania. Taka zafałszowana demokracja w tym przypadku.
Jeśli chodzi o nas samych, to jako mieszkańcy Przyszowic ośmieszyliśmy się, nadając poprzedniemu wikaremu honorowe obywatelstwo. Z byłego wikarego nie był większy bohater, niż z tych wszystkich, którzy tam na wałach fizycznie pracowali.

myszka

Wysłany: 2011-01-12, 15:07   

Popieram w 100 % moją przedmówczynie.Bardzo mi się nie podobało zachowanie Błaszczyka jako przewodniczącego robienie promocji swoim kandydatom.No i jeszcze agitowanie wszystkich mlodych chodzących do onkal ,żeby przyszli na zebranie i zaglosowali na Gawlika,a po wyborach sobie poszli. A co do Czernika to juz wogóle jestesmy osmieszeni w całej gminie.Czernik zwoływał ludzi na wały w wtorek a nagorzej było w poniedzialaek,ale cóz ''Cud na kłodnicą,Czernik powstrzymał powódz".Zebranie ogólnie dobrze zorganizowane.

Leszku napisałeś piękne słowa w swoim komentarzu ale wydaje mi się,że to się nie poskleja.
W przyszowicach działa "władza absolutna",a Błaszczyk jest jej monarhą.
Pytanie przez Błaszczyka tego pana co kazał wszystkich odznaczyć o nazwiska to chyba myślał,że jego wymieni.I BĘDĄ DWA POMNIKI. :lol:

Mam pytanie ,może ktoś mi odpowie.Kto powinien liczyć głosy na zebraniu.

Pikaczu 

Zabezpieczenie przed spambotami: 201
Wysłany: 2011-01-12, 20:08   

myszka napisał/a:
Bardzo mi się nie podobało zachowanie Błaszczyka jako przewodniczącego robienie promocji swoim kandydatom.No i jeszcze agitowanie wszystkich mlodych chodzących do onkal ,żeby przyszli na zebranie i zaglosowali na Gawlika,a po wyborach sobie poszli. A co do Czernika to juz wogóle jestesmy osmieszeni w całej gminie.Czernik zwoływał ludzi na wały w wtorek a nagorzej było w poniedzialaek,ale cóz ''Cud na kłodnicą,Czernik powstrzymał powódz".

Przynajmniej Pan Błaszczyk zrobił promocję Panu Gawlikowi bardzo skutecznie, nie tak jak przełożeni Górników na kopalni :!: Górnicy po prostu ośmieszyli się na tym zebraniu. Na szczęście do Rady Sołeckiej przeszedł z górników tylko Biskup :!: Sam nic nie zdziała. Jeśli chodzi o Bartka, to jakby nie on, to w maju Przyszowice pływają. Jestem jak najbardziej za przyznaniem honorowego obywatelstwa Bartkowi. Bardzo dobrze że przeszła uchwała o wstrzymaniu eksploatacji. Ludzie nie chcą przeżywać kolejny raz zalania swoich domów, z powodu zaniedbań ze strony kopalni.

czy to ważne?

Wysłany: 2011-01-12, 20:36   

Uchwała jak mówił prawnik na zebraniu nie może zawierać stwierdzenia że zobowiązuje się wójta bo to wójt jest najwyższym organem władzy w gminie i nie miała by mocy prawnej.Ciekawe co by się stało jakby faktycznie gmina zatrzymała te trzy ściany na Makoszowach.Ludzie sobie nie zdają sprawy co to znaczy dla tej kopalni a co za tym idzie dla mieszkańców tam zatrudnionych.Druga sprawa to wybór nowego sołtysa,faktycznie aż huczy od opowieści jak to pan B. ,,zbierał" głosy na swojego kandydata,niemiło to wygląda.
Ciekawy jest fakt że przy tak dużych roztopach Kłodnica nie podniosła się wcale co pozostało niezauważone a jak wylewała to szum w różnych mediach był ogromny może by tak ściągnąć radio Katowice jeszcze raz i pochwalić się że udało się jakoś zabezpieczyć coś co miało być niemożliwe do zrobienia.Wniosku o przyznanie tytułu honorowego obywatela dla byłego ks. wikarego nie ma co komentować :oops:

jubilee 

Wysłany: 2011-01-12, 20:50   

nie wiem jakie skutki będzie miała podjęta uchwała o wstrzymaniu eksploatacji, choć podejrzewam że obecnie żadne. ale może kopalnia poważniej podejdzie do problemu zabezpieczeń przeciwpowodziowych.

Pikaczu 

Zabezpieczenie przed spambotami: 201
Wysłany: 2011-01-12, 20:56   

Przypomnę, że z inicjatywy Pani Grodoń została podjęta uchwała o rozliczaniu się z podjętych uchwał na poprzednim zebraniu, więc na następnym zebraniu wiejskim wójt będzie musiał przedstawić jakie podjął kroki odnoście tej uchwały.

lesyou 

Wysłany: 2011-01-12, 21:07   

Kto może liczyć głosy na zebraniu wiejskim? Nie jest to określone w statucie. Komisja skrutacyjna powoływana jest do wyborów sołtysa i rady sołeckiej, które są tajne.
Z prawnego punktu widzenia, jak nie ma ustanowionej normy prawnej, a takiej nie znalazłem, to trzeba się odwołać do zwyczaju. Z mojego doświadczenia wynika (a na zebraniach wiejskich jestem zawsze od 2000 roku) głosy liczył zawsze przewodniczący zebrania. Zresztą, co to było za liczenie, zazwyczaj zdecydowana większość była za, przeciw nikt nie podnosił ręki, czasem się pojedyncze osoby wstrzymywały. Tak było do czasu zebrań w tym roku, które były po powodzi. Na jednym z nich jeśli dobrze pamiętam, z kilku radnych rady sołeckiej stworzono komisję do liczenia głosów, ale to był wyjątek. Warto też zaznaczyć, że nikt z obecnych na zebraniu wiejskim nie zgłosił zastrzeżeń co do wyniku głosowania uchwały zebrania dotyczącej eksploatacji górniczej. Tym samym uznać należy, że głosy zostały policzone prawidłowo. Tyle jako prawnik.

Co do „zbierania” głosów, to na tym polega demokracja. Nie można mieć o to pretensji, no chyba że do tych, którzy byli mniej skuteczni. Oczywiście mówię o formach legalnych agitacji. Bo wydźwięk wypowiedzi Czy to ważne jest taki trochę niepokojący. Co do faktu, że Kłodnica nie stanowi zagrożenia w czasie roztopów i o tym cisza w mediach to co tu się dziwić. Milion aut codziennie ruszają w trasę i docierają, a w mediach są tylko te, które miały wypadek. Takie są media. Piszesz też o skutkach wstrzymania eksploatacji ścian dla kopalni, a skutki dalszej eksploatacji dla Przyszowic? Każdy medal ma dwie strony. Niestety tu czyjaś korzyść jest czyjąś stratą. Nie raz pisałem, że w tej materii nie ma prostych rozwiązań.

Co do uchwały, to nie ma ona mocy wiążącej dla wójta, ale jest to wyraz woli społeczności Przyszowic. I wójt ma obowiązek coś z tym zrobić. Przyjąć, przyjąć w części, odrzucić w części, w całości. O sposobie załatwienia wójt gminy musi poinformować zebranie. Uchwała o rozliczeniu się z uchwał była niepotrzebna, bo taka konieczność wynika wprost ze statutu sołectwa. Zaznaczę tylko, że na zebraniach uchwały podejmowane są bardzo rzadko. Proszę nie mylić ich z wnioskami.

momo

Zabezpieczenie przed spambotami: koko
Wysłany: 2011-01-12, 23:33   

Co do wyborów moim zdaniem mocno USTAWIONE ! Widać iż pan Błaszczyk obstawia się swoimi ludżmi a nie tylko w barze namawiano żeby błosować na pana Gawlika on jest też przezesem naszej wspaniałej OSP a pan Błaszczyk v-ce prezesem.Tak myślę iż w przyszłej kadencji wciśnie Gawlika na radnego.Ale co tam mamy demokrację tylko czemu przypomina to co innego bo demokracja to tylko się tak już nazywa!!! :oops:

jubilee 

Wysłany: 2011-01-13, 06:20   

momo napisał/a:
Co do wyborów moim zdaniem mocno USTAWIONE ! Widać iż pan Błaszczyk obstawia się swoimi ludżmi a nie tylko w barze namawiano żeby błosować na pana Gawlika on jest też przezesem naszej wspaniałej OSP a pan Błaszczyk v-ce prezesem.Tak myślę iż w przyszłej kadencji wciśnie Gawlika na radnego.Ale co tam mamy demokrację tylko czemu przypomina to co innego bo demokracja to tylko się tak już nazywa!!! :oops:

prawdopodobnie zostanie tak jak jest. no chyba że lud wybierze innego sołtysa. radnych więcej jak pięciu z 1 wsi nie może być, także nie spekulujmy aż tak daleko. poza tym, sołtysa wybiera się raczej z perspektywami na dłuższe wypełnianie obowiązków niż jedną kadencję.

poiuy

Wysłany: 2011-01-13, 07:55   

osobiście nie byłem za żadnym z kandydatów ale słowa że wybory były ustawione to chyba za dużo powiedziane, może niektórzy nie pamiętają jak za pierwszym razem był wybierany poprzedni sołtys to duża część osób na sali to byli ludzie związani z chórem i ich rodziny, czy to też można nazwać ustawianiem wyborów ??? niestety poprzedni sołtys nie spełnił oczekiwań i ludzie mu nie dali kolejnej szansy - swego czasu była nawet ankieta: co myślimy o dokonaniach sołtysa.
Tak nawiasem mówiąc to jest demokracja, przechodzą ludzie którzy mają poparcie silniejszego (czyt. bogatego) agitanta :))
czy nowy sołtys będzie lepszy?
- żeby nie był gorszy
życzę mu sukcesów i mocnych nerwów bo praca w śród tak podzielonego społeczeństwa to duże wyzwanie

skarbnik 

Zabezpieczenie przed spambotami: trelemorele
Wysłany: 2011-01-14, 15:40   

Witam, dawno nie odwiedzałem forum ale widzę, że niewiele się zmieniło. Przeczytałem blog pana lesyo i w większości się z nim zgadzam ale jak mogę to troszeczkę popolemizuję.
1. dyrektorzy kopalni po powodzi nie byli zaproszeni na zebranie, jak było teraz nie wiemy.
2. jak piszesz o diabelskim planie spotkania na kopalni to co powiesz o agitacji w straży pożarnej u Onkla i wszędzie gdzie miał dostęp p Błaszczyk i p Gawlik (po głosowaniu na sołtysa i radę zebranie opuściło ze 100 osób świadczy o tym ilość głosujących za wstrzymaniem wydobycia i honorowego mieszkańca)
3. Co do Czernika (bo nie jest już księdzem) i Proboszcza to masz 100% racji
4. a co do wniosku to nie zazdrość radnym bo jeden z nich jest inicjatorem tych działań a ma on większość w radzie gminy

Odpowiedz do tematu