Strona Główna Nasze Przyszowice - Forum
Wiadomości, opinie i ogłoszenia

FAQ FAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy StatystykiStatystyki DownloadDownload AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
spis powszechny w kwietniu

Jaką narodowość podasz podczas Spisu Powszechnego?
Narodowość polską
78%
 78%  [ 11 ]
Narodowość śląską
21%
 21%  [ 3 ]
Głosowań: 14
Wszystkich Głosów: 14

Autor Wiadomość
skarbnik 

Zabezpieczenie przed spambotami: trelemorele
  Wysłany: 2011-02-01, 21:41   spis powszechny w kwietniu

Spis powszechny który odbędzie się w kwietniu, czy wpisywać narodowość Śląska w kwestionariuszu, ciekaw jestem co o tym myślicie. Ja uważam, że wyjątkowo nie w porządku było w 2001r jak rachmistrze nie pozwalali wpisać narodowości Śląskiej a potem urzędnicy GUS powoływali się na spis i że narodowość Śląską zdeklarowało TYLKO ok 170 tyś osób. Napiszcie co o tym myślicie.
Ostatnio zmieniony przez admin 2011-02-06, 11:37, w całości zmieniany 1 raz  

mieszkaniec

Zabezpieczenie przed spambotami: wioska
Wysłany: 2011-02-02, 13:35   

Trzeba Warszawie pokazać, że Slązacy są na tej ziemi i się tego nie wstydzą

jubilee 

Wysłany: 2011-02-03, 14:25   

Ślązakiem się czuję, ale nie aż tak, żeby uważać, że Ślązacy to osobna narodowość. Obecnie nie mamy się za bardzo czym chwalić (nie mówię o historii, ale o tym co jest teraz), taka jest prawda. Nasze miasta ani piękne, ani zadbane. Mimo że się tu urodziłam, na co dzień posługuję się gwarą i bardzo ciężko byłoby mi opuścić Śląsk, to na kartce podpiszę się jako Polak.

tomaszkowol70 

Wysłany: 2011-02-04, 19:34   

Jubilee, dlaczego nie chcesz być Ślązaczką skoro godosz, a Polacy uznali, że Naród Śląski istnieje?

tomaszkowol70 

Wysłany: 2011-02-04, 19:42   

Jubilee, przypomniała mi się autentyczna historia, która przydarzyła mi się 20 lat temu. Pojechałem z moim kolegą do jego kolegi. W trakcie wizyty padło stwierdzenie z ich ust: " My Ślązacy". Trochę się speszyłem, bo z nas trzech tylko ja byłem Ślązakiem z dziada pradziada, mój kumpel był mieszańcem lubelsko - góralskim, a jego kolega miał korzenie rosyjskie i nazywa się Romanow. Zastanowiło mnie dlaczego oni powiedzieli "My Ślązacy". Łączył nas tylko jeden fakt wszyscy trzej urodziliśmy się na Śląsku. Jestem ciekaw ile osób zadeklaruje narodowość śląską.

jubilee 

Wysłany: 2011-02-04, 21:38   

myślałam bardziej o konsekwencjach tego, co byłoby, gdyby nagle wszyscy uznali, że w Polsce jest jeszcze jakaś narodowość inna niż Polska, która domaga się swojego terytorium, swojego odrębnego rządu itd. Jestem Ślązakiem i tego się nie wstydzę, tego nie można się wyzbyć, to jest w człowieku i każdy inny mieszkaniec Polski rozpozna Ślązaka od razu, choćby po akcencie, nawet jak ten Ślązak pięknie by mówił po "polsku".

Nie jestem natomiast za radykalnymi zmianami typu oddzielanie się od kraju, bo takie są chyba założenia ruchu Autonomii Śląska. http://pl.wikipedia.org/w...C5%9Al%C4%85ska
Najpierw jestem Polakiem, potem jestem Ślązakiem, taka jest hierarchia. W Polsce przedstawiam się jako Ślązak, ale za granicą jako Polak, dlatego na liście zaznaczę narodowość Polską.

No chyba że stworzymy w Polsce zjednoczone królestwo i podzielimy się jak Szkoci, Walijczycy, Irlandczycy i Angole ;-) Wtedy przyznam się do narodowości Śląskiej. Choć patrząc na historię, tworzenie podziałów to tworzenie nowych konfliktów. Ostatecznie i tak skończyłoby się na tym, że "niepodległy" Śląsk tak samo będzie cienko przędł, jak za "okupanta" z centralnej Polski.

Mam nadzieję, że wyjaśniłam :)

lesyou 

Wysłany: 2011-02-04, 22:10   

A ja mam pytanie, czy to się wyklucza. Ślązak i Polak. Nie zauważyłem, by Górale mieli tego typu problemy. Kaszubi chyba też nie. I tu mam pytanie, co to jest w taki razie ta narodowość, o którą będą pytać spisie?

jubilee 

Wysłany: 2011-02-05, 07:25   

właśnie... czy górale będą pisać, że są narodowości góralskiej? wątpię. urodzili się Polakami, tylko że w górach. dlatego mogą o sobie mówić i Polacy i Górale. W Czikago jednak przedstawiają się jako Polacy.

skarbnik 

Wysłany: 2011-02-05, 10:37   

Czemu zakładacie, że ludzie wpisujący narodowość Śląską muszą być związani z RAŚ, ja nigdy nie popierałem tego ugrupowania, jeszcze jedno jestem i byłem zawsze Polakiem. ale wpiszę narodowość Śląską, a to z kilku powodów.
1. GUS w poprzednim spisie miał nie podawać tych danych skoro wcześniej nie można było wpisywać narodowości Śląskiej. Czyli samo państwo w jakimś stopniu przyznało, że narodowość Śląska jest.
2. Nikt nie mówi o represjach jakie były po wojnie na Śląsku i Ślązakach
3. Śląsk był poza Polską ponad 700 lat a język śląski przetrwał (zniszczono gwarę dopiero po II wojnie przez prześladowania i wyśmiewanie gwary przede wszystkim przez nauczycieli którzy chcieli się przypodobać dyrektorom i kuratorom którzy byli przeważnie z centralnej Polski.
4. W pracy na awans na stanowiska kierownicze i dyrektorskie Ślązacy ze względu na pochodzenie mieli nikłe szanse (można to łatwo sprawdzić) zmieniło się to dopiero po latach 80-tych.
5. Język Kaszubski został uznany a nam się odmawia języka Śląskiego od lat.
6. W czasach 20-lecia międzywojennego Śląsk posiadał szeroką autonomię, a Sejm w Warszawie był wybudowany na wzór Sejmu Śląskiego.

tomaszkowol70 

Wysłany: 2011-02-05, 11:24   

W czasie trwania autonomii Śląska przed wojną w krótkim czasie skarbiec śląski zgromadził prawie 100 ton złota. Doszli wtedy do bogactwa w bardzo krótkim czasie. W czasie wojny złoto wędrowało po świecie przez Azję i Afrykę. Z tego skarbu płacono rachunki za pomoc Polakom, którzy umknęli przed zawieruchą wojenną. Najwięcej skasowali Anglicy bo 20 ton złota. Ostatecznie po wojnie do kraju wróciło ponad 50 ton. Złoto to skasował ówczesny rząd komunistyczny. Reasumując: autonomia Śląska - bogactwo - skorzystała na nim cała polska.

lesyou 

Wysłany: 2011-02-05, 21:21   

Odnośnie tego czy GUS poda informacje o narodowości śląskiej to chyba jest tak, że GUS podaje to, co wpisano. Pytanie jest takie, czy może ankieter odmówić wpisu podanej narodowości. Co do represji po wojnie, to mówi się o tym coraz więcej. U nas sporo na ten temat zebrało już TMP.
Co do gwary (języka) śląskiego, to słyszałem opinię prof. Miodka (na publikacji audiobok "My som stond"), że śląski to najstarsza zachowana forma języka polskiego. Takim językiem posługiwał się Mikołaj Rej i Jan Kochanowski. Więc chyba język, a skoro język to być może już narodowość. Ale nie można mieć moim zdaniem dwóch narodowości.
Co do awansów ślązaków, to słyszałem opinię ś.p. ks. Andrzeja Pyki (naszego parafianina) który opisał to mniej więcej tak: Ślązacy z dziada pradziada szli do szkoły, a jak tylko mieli dostateczny wiek, to szli robić na gruba. Może dlatego awansowali przyjezdni z Polski, bo oni się najpierw dłużej uczyli i zostawali inżynierami.
Myślę że ciekawa by była taka analiza uwględniająca pochodzene regionalnie i wykształeceni.

A co do autonomii, to była ona dlatego, że gdy trwała kampania przed plebiscytem po I wojnie światowej, gdzie ma należeć Górny Śląśk, to i Polska i Niemcy "licytowały" się w obietnicach. Polska wymyśliła, że da autonomię. No i dlatego było autonomiczne województwo z własnym sejmikiem i skarbem.

mieszkaniec

Zabezpieczenie przed spambotami: wioska
Wysłany: 2011-02-05, 22:35   

P. lesyou jesteś młodym człowiekiem więc Ci powiem jak to było jak pracowałem ludzie co przyjeżdżali na Śląsk przeważnie nie mieli wykształcenia i np. kopalnia ich kierowała do szkoły a jak kończyli wieczorówki to było dobrze widziane awansowanie kogoś co kończył szkołę z oddelegowania, ja byłem po technikum dziennym górniczym a awansowali po wieczorówkach a czasem technicy np szewcy po trzy miesięcznym tzw. technikum górniczym. Ale trzeba przyznać, że też były osoby co kończyły technika a potem studia mieszkając w hotelach robotniczych i za to należy się szacunek. Ale jak na studia kierował zakład pracy to rodowity Ślązak nie miał szans się dokształcać oczywiście piszę o czasach przed przemianami lat 80-tych.

ren

Zabezpieczenie przed spambotami: 007
Wysłany: 2011-02-06, 10:46   

A propos gwary i "godania", to napiszę jak jest teraz. Dotychczas pracowałam w trzech typowych śląskich szkołach i we wszystkich trzech uczniowie posługiwali się gwarą, nie tylko na przerwach ale też często na lekcjach. Jako że nie jestem polonistą, nie „tępiłam” gwary, choć wysławianie się na lekcjach gwarą w sposób „rażący” zdarzało mi się poprawiać.
W obecnym miejscu pracy, do gwary przykłada się dużą wagę, organizowany jest dzień regionalny, gdzie na akademii „godo sie” i wysyła się uczniów na konkursy przedstawień w gwarze. Tylko co roku obserwujemy taki problem, że na te konkursy nie ma już kogo wysyłać, bo coraz mniej dzieci „godo”. Coraz więcej ludzi przyjezdnych, z wielkich miast, gdzie gwarą się nie mówi. Cieszymy się, że posyłają swoje dzieci do szkół, bo mamy z kim pracować. Ale z drugiej strony, uczyć „goroli” godania i wysyłać na konkurs? Bez sensu. Aż żal, że tak się dzieje, co będzie za kilka lat?
Jaka będzie przyszłość gwary?

admin
Administrator

Wysłany: 2011-02-06, 11:46   

Dodałem do posta ankietę, żebyśmy mieli lepsze rozeznanie jakie opinie przeważają.

Odnośnie Spisu Powszechnego: udział w nim jest obowiązkowy, ale co ciekawe jeśli ktoś woli nie przyjmować rachmistrza, to może udzielić odpowiedzi przez internet:

"Jeśli chcemy spisać się samemu wystarczy, że zalogujemy się w tym czasie (tj. od 1 kwietnia - przyp. admin) na stronie internetowej GUS. Na uzupełnienie wszystkich odpowiedzi będziemy mieli 14 dni od pierwszego logowania.

Jeżeli więc chcemy w ogóle uniknąć wizyty rachmistrza, powinniśmy spisać się sami w terminie do 7 kwietnia. W późniejszym czasie również możemy odmówić odpowiedzi na pytania rachmistrza, argumentując, że zamierzamy skorzystać ze spisu internetowego. Rachmistrz wyznaczy nam jednak termin powtórnej wizyty, po 16 czerwca, w przypadku gdybyśmy jednak się nie spisali do tego czasu."

cytaty z money.pl.

link do artykułu na money.pl

skarbnik 

Wysłany: 2011-02-06, 13:57   

ren zadaje pytanie o przyszłość gwary, ja uważam, że właśnie przy spisie powszechnym trzeba pokazać naszą odrębność. Gdyby nie postępowanie Warszawki w sprawie uznania języka Śląskiego to nie namawiał bym do wpisywania narodowości Śląskiej, bo też mam wątpliwości. Jest dla mnie niezrozumiałe dla czego uznaje się język Kaszubski a odmawia się języka Ślązakom. Jak pisze ren gwara za kilka lat zaniknie, moim zdaniem ma szansę przetrwać jako odrębny język, zresztą tak działo się z gwarą Kaszubską jak została uznana jako język zaczęła się odradzać i rozwijać.

Odpowiedz do tematu