Strona Główna Nasze Przyszowice - Forum
Wiadomości, opinie i ogłoszenia

FAQ FAQ SzukajSzukaj UżytkownicyUżytkownicy GrupyGrupy StatystykiStatystyki DownloadDownload AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rok po powodzi czyli efekty i działania

Czy bezpieczeństwo związane z zagrożeniem powodziowym Przyszowic poprawiło się w ciągu ostatniego roku?
tak
9%
 9%  [ 1 ]
nie
81%
 81%  [ 9 ]
nie wiem
9%
 9%  [ 1 ]
Głosowań: 11
Wszystkich Głosów: 11

Autor Wiadomość
admin
Administrator

Wysłany: 2011-05-15, 08:14   Rok po powodzi czyli efekty i działania

Mija już rok od czasu kiedy powódź dotknęła Przyszowice. Co zmieniło się od tego czasu? Czy są efekty działań mających na celu poprawę zabezpieczenia przed żywiołem?

Zadaję to pytanie mając w pamięci wystąpienie jednego z wysokich urzędników samorządowych na zebraniu wiejskim. Omawiając zagrożenie powodziowe z dużym zadowoleniem akcentował co urząd zrobił w tym zakresie: wysłał pismo do urzędu X, przeprowadził konsultacje z Y, odbyły się spotkania z Z. W rzeczywistości są to wyłącznie działania, a to co jest istotne to efekty. Ostatecznie przed kolejną powodzią nie obroni nas pismo, jakkolwiek genialnie sformułowane by nie było, a jedynie faktyczne zmiany.

Jakie jest Twoje zdanie? Zachęcam do wypowiedzi na forum i wzięcia udziału w ankiecie.

tomaszkowol70 

Wysłany: 2011-05-15, 22:09   

Witam.

Jednak coś zrobiono. Wały na Kłodnicy zostały podniesione i uszczelnione, więc niecce na Brzozowej z tej strony nic nie grozi. Reszta zagrożeń: czyli Brzeg i zagrożenie od Potoku Cienka nie zostaną usunięte jeszcze przez 3-4 lata lub wcale. Uzależnione jest to od nowego planu zagospodarowania przestrzennego w pierwszym przypadku i od tego czy KWK Soś-Mac będzie jeszcze istnieć w drugim.

lesyou 

Wysłany: 2011-06-07, 20:55   

Tak dla przypomnienia, dla Przyszowic główne zagrożenie to Potok Chudowski i Cienka. Rok temu wody z Kłodnicy nie mieliśmy.
Wały są faktycznie mocniejsze, ale czy na całym odcinku, gdzie wymagały wzmocnienia. A droga z ulicy Polnej na Brzeg już chyba na stałe zagrodzona workami, a w miejscu, gdzie niedawno była łąka ludzie łowią ryby.

myszka

Wysłany: 2011-06-10, 13:45   

A BRZOZOWA TO ZALANA BYŁA SKĄD Z KŁODNICY CHYBA ???

lesyou 

Wysłany: 2011-06-10, 21:31   

JUż bardziej wodą, która nie dała rady do Kłodnicy wpłynąć, lub nie udało się jej do niej wpąpować

myszka

Wysłany: 2011-06-11, 13:22   

ale wały przeciekały jak sito i z tego też była woda

tomaszkowol70 

Wysłany: 2011-06-12, 20:46   

Witam

Rozpoczęto budowę zbiornika retencyjnego i przepompowni na Potoku Paniówka pomiędzy ulicami: Brzeg i Gliwicką. Ta inwestycja ma zabezpieczyć przed zalaniem ulicę Wodną w Paniówkach, a także posesję Państwa Kuklińskich i gospodarstwo Pilnych na Brzegu.
Lesyou, chyba zapomniałeś ilu Przyszowian walczyło na wałach Kłodnicy w maju tamtego roku. Przecież tam było główne zagrożenie.

dita

Zabezpieczenie przed spambotami: dita
Wysłany: 2011-06-13, 22:48   

Szanowny Panie Tomaszu,
chciałam się zapytać kiedy będzie otwarta droga na Brzegu? Pan wójt zapewnił na jednym z zebrać wiejskich że na żniwa 2010. Jest rok 2011 i nic :!: :!: :!:
Lesyou wiem, że jesteś prawnikiem w związku z tym mam pytanie:
Czy ustawianie "wału", który jest nie potrzebny jest zgodne z prawem :?: :?: :?:

lesyou 

Wysłany: 2011-06-14, 20:21   

Faktycznie wały nie zostały przerwane, co nie zmienia faktu że spory kawałek Przyszowic był pod wodą. Ale ta woda nie wylała się z Kłodnicy, ona nie dała rady tam wpłynąć. Przepomownie mają za małę moce, a Potok Chudowski nadal nieuregulowany.
Co do blokowania drogi to niedawno jechałem tam samochodem. Wędkarze mieli niezły ubaw, jak ich ominąłem i zatrzymałem się na wale z worków. Byłem w lekkim szoku. Miał być usunięty na żniwa 2010 - też tak słyszałem na zebraniu wiejskim. Powiedział to wójt, nawet pamiętam kto pytał o to. Czy to jest nielegalne. Jeżeli jest to bezpodstawnie, to tak. Zgłosić fakt na policję i to wyjaśnią.

Co do Kłodnicy to moim zdaniem dobrze, że coś się tam robi z wałami. Ale co z tego, skoro wodna z terenu Przyszowic tam ma coraz bardziej "pod górkę". W czasie następnej powodzi wały pewnie wytrzymają. A zaleje nas woda którea nie wpłynie do Kłodnicy lub nie damy rady jej przepompować. Na szczęście mamy w miarę suchy rok.

tomaszkowol70 

Wysłany: 2011-06-14, 22:16   

Szanowna Pani Dito i Drogi Lesyou

Wał na Brzegu zniknie wraz z obniżeniem poziomu wody w Potoku Chudowskim. Kiedy to nastąpi? tego nie wie nikt. Jedno jest pewne - nikt tego wału nie rozbierze wcześniej. Raz już próbowano i natychmiast go odbudowano.

lesyou 

Wysłany: 2011-06-15, 21:14   

Czyli musi zniknąć to zalewisko, które tam się pojawiło??

Pikaczu 

Zabezpieczenie przed spambotami: 201
Wysłany: 2011-06-15, 21:37   

MASAKRA!!!
Śmierdzi układem, a na układy nie ma rady! Ktoś musiał wziąć nie małą łapówkę!

tomaszkowol70 

Wysłany: 2011-06-16, 21:30   

Witam

Zalewisko nie musi zniknąć ale wtedy trzeba by obwałować potok i zrobić przepompownię na tzw zawalu. Wtedy musiano by zabrać ziemię rolnikom pod te wały a to jak wiemy nie jest jak na razie możliwe, bo się nie zgodzą, więc trzeba obniżyć poziom wody w potoku żeby było bezpiecznie i można rozebrać wał.

Wiesz Pikaczu, chyba mierzysz innych swoją miarką.

dita

Zabezpieczenie przed spambotami: dita
Wysłany: 2011-07-14, 12:00   

http://www.dziennikzachod...jecia,id,t.html

mieszkaniec

Zabezpieczenie przed spambotami: wioska
Wysłany: 2011-07-18, 23:49   

Witam, dawno nie wchodziłem na forum ale jak czytam wpisy lesyou to myślę sobie dobrze, że nie zostałeś wybrany do rady gminy bo jako radny powinieneś wiedzieć, że wały ciekły jak przysłowiowy durszlak. Przepompowni z prawdziwego zdarzenia nie ma i chyba nie będzie bo radny MB ciągle neguje projekty, wprowadza poprawki i jest mu to na rękę bo może powiedzieć, że kopalnia nic nie robi. Inną rzeczą jest wykup gruntów chyba też bez szans. Jak Unia zmusi nas do przyjęcia pakietu klimatycznego to 3/4 kopalń padnie a w tym Soś-Mak, i ciekawe co zrobimy wtedy, woda pod górę nie popłynie. Ostatnie 20 lat nic nie robiono, nie wywierano żadnej presji na kopalnię a teraz wszystkiego nie da się zrobić.

Odpowiedz do tematu